.UA ccTLD
.UA - наш дiм. Зробимо його кращим!
Ваша IP-адреса: 3.236.18.23
 
 Інформація щодо nic-handle
 -UANIC
 Інформація щодо epp-contact
 Транслітерація
 Публічні домени

Міжнародне співробітництво




IDN домени

  1. 1. Що таке IDN?
  2. 2. Як працює IDN?
  3. 3. Як буде виглядати IDN домен у сервісі WHOIS?
  4. 4. Як відображується IDN домен у системі DNS?
  5. 5. Які символи можна використовувати для реєстрації IDN-доменів?
  6. 6. Чи можна зареєструвати IDN домен з апострофом?
  7. 7. Як ввести український апостроф з клавіатури?
  8. 8. Чи є якісь особливості при продовженні чи зміні IDN-доменів?
  9. Словник термінів

1. Що таке IDN?

IDN (скорочено від Internationalized Domain Names) - це доменні імена, що містять символи національних алфавітів, наприклад: незалежність.com.ua

Домен IDN має дві форми відображення:

  • ім'я записується "звичайними" символами (Unicode), наприклад, їжачок.pl.ua)
  • ім'я записується ASCII-символами для внутрішнього представлення імені в системі DNS (xn--80alnp8bxf.pl.ua) Ця форма також має назву ACE (ASCII Compatible Encoding)

Стандарт представлення символів знаходиться в документах:

  • RFC 3490 Internationalizing Domain Names in Applications (IDNA)
  • RFC 3491 Nameprep: A Stringprep Profile for Internationalized Domain Names (IDN)
  • RFC 3492 Punycode: A Bootstring Encoding of Unicode for Internationalized Domain Names in Applications (IDNA)

Детальну інформацію про використання IDN доменів можна отримати на сайті http://idn.icann.org

2. Як працює IDN?

Ім'я, яке користувач вводить в адресному рядку, автоматично перетворюється браузером в символи, що відповідають кодуванню ASCII та є допустимі для використання у звичайній системі DNS. До перетворенного доменного імені додається спеціальний префікс "xn--", який показує, що воно складено з символів національних алфавітів.

3. Як буде виглядати IDN домен у сервісі WHOIS?

При виводі WHOIS IDN домени відображаються у формі ACE.

Приклад:


% % .UA whois
% Domain Record:
% =============
domain:     xn--80alnp8bxf.pl.ua
admin-c:    ST101-UANIC
tech-c:     TLC-UANIC
status:     OK-UNTIL 20100422000000
....

4. Як відображається IDN домен у системі DNS ?

В DNS використовується тільки ACE-форма домену

Приклад:

xn--80alnp8bxf.pl.ua    IN      NS      ns1.aaaa.bbb.com.
                        IN      NS      xn--80alnp8bxf.pl.ua.
xn--80alnp8bxf.pl.ua    IN      A  193.194.12.7

5. Які символи можна використовувати для реєстрації IDN-доменів?

В реєстраційній системі UANIC до реєстрації приймаються доменні імена з префиксом "xn--", відповідне Unicode-представлення яких містить символи, що належать тільки до одного з наборів символів, визначених у документі "Регламент реєстрації IDN-доменів" (на теперішній час це набори символів ASCII та Кирилиця). Змішування знаків, що належать до різних наборів, не допускається. На формі Unicode-Punycode Конвертор можна перекодувати слова, записані кирилицею, у формат ACE (з префіксом "xn--") та навпаки. Там же можна перевірити можливість реєстрації такого домену.

6. Чи можна зареєструвати IDN домен з апострофом?

З 1 червня 2012 року Ви маєте можливість зареєструвати IDN домени з українським апострофом. Для цього Вам необхідно звернутися до реєстраторів, які здійснюють реєстрацію IDN доменів. Список реєстраторів див. на сторінці https://hostmaster.ua/registrars

7. Як ввести український апостроф з клавіатури?

В операційній системі Windows необхідно, утримуючи клавішу Alt, набрати на цифровій клавіатурі "700" (це код U +02 BC в звичному для нас десятковому вигляді).

В операційній системі Linux необхідно натиснути Ctrl-Shift-U. З'явиться маленька підкреслена буква u. Після цього потрібно ввести шістнадцятковий код 2BC і натиснути Enter.

В операційній системі MacOS в Libre Office необхідно вибрати в меню Insert -- Special Characters, Subset = Cyrillic і вибрати символ з кодом U+2BC. Після цього Ви можете скопіювати символ і використовувати його при написанні доменного імені.

6. Чи є якісь особливості при продовженні чи зміні IDN-доменів

Продовження, зміна, переведення до іншого реєстратора, зміна реєстранта для доменів IDN здійснююься так само, як і для звичайних доменних імен. У заявці необхідно вказати доменне ім'я, що перетворено до виду "xn--".

Словник термінів

ASCII ASCII (скорочено від American Standard Code for Information Interchange) - американський стандартний код для обміну інформацією. Таблиця ASCII символів містить алфавітні символи та відповідні ним цифрові коди. Існує два види ASCII-коду: 7-бітовий (128 знаків) та 8-бітовий (256 знаків, в який входять також деякі букви европейських мов).
Unicode Unicode (Юникод, Уникод) - 16-бітний стандарт кодування символів, що дозволяють представити знаки практично всіх письмових мов. Використання цього стандарту дозволяє закодувати больше число символів з різних писемностей: у документах Unicode можуть одночасно знаходитися китайські ієрогліфи, математичні символи, букви грецього алфавиту, кирилиці тощо. Більш детально про Юникод можна дізнатися на сайті www.unicode.org.
Punycode Punycode - алгоритм, який визначає однозначне перетворення символів Юникоду в рядки ASCII-символів. Технічне визначення цього алгоритму знаходиться в RFC3492 Punycode: A Bootstring Encoding of Unicode for Internationalized Domain Names in Applications.
ACE (ASCII Compatible Encoding) - форма представлення символів національних алфавітів у доменних іменах. Префікс "xn--" також називають ACE-префіксом.