.UA ccTLD Domain Network Information Centre

.UA - наш дiм. Зробимо його кращим!
Ваша IP адреса: 34.239.167.149
 

 Інформація щодо nic-handle

 -UANIC

 Інформація щодо epp-contact

 Транслітерація

 Публічні домени


Міжнародне співробітництво

Нові домени з Нового саду

Нови сад, 2011-09-14

У середині вересня в сербському місті Нові-Сад відбулася міжнародна конференція адміністраторів і реєстраторів доменних імен, основною темою якої були кириличні домени.

Червоно-жовті дахи із черепиці - перше, що впадає в очі в сербському місті Нові-Сад. Вранці на цих дахах грають промені сонця, фарбуючи їх у золотистий колір. Надвечір покрівлі набувають таємничо-зеленуватого відтінку старовини. Можливо, деякі будинки десятиліттями не ремонтувалися: здається, зачепи - і посиплеться черепиця з їх продавлених дахів. Таких будівель мало, але і будинків в ідеальному стані теж небагато. Десь фарба вицвіла, десь штукатурка відпала. Втім, в українських містах з населенням в триста тисяч жителів ситуація може бути гіршою. Попри все, вітчизняні міста, в тому числі і великі, можуть позаздрити чистим міським вулицям з ідеально рівним дорожнім полотном та якісної розміткою.

Мода на кирилицю

Написи на дороговказах, рекламних плакатах і у вітринах магазинів зустрічаються однаково часто як кирилицею, так і латиницею. Обидві системи письма - норма для місцевої мови, причому і в кирилиці (тут вона називається вуковіца) і в латиниці (гаєвіца) використовуються унікальні символи, яких немає в інших алфавітах. Наприклад, у вуковіце - це буква ђ, а в гаєвіце - đ. Ці символи позначають м'який звук "дж".

Жителі Сербії хотіли б використовувати для доменних імен два національних алфавіти, - говорить керівник адміністратора сербського домену. RS Ненад Марінковіч. І латиницю з національними символами, і кирилицю. У своєму виступі на конференції адміністраторів і реєстраторів доменних імен Східної, Центральної Європи та країн СНД він розповів про сербський досвід отримання кириличного домену .СРБ. Домен вже делеговано, і до кінця року розпочнеться реєстрація доменних імен.

На думку сербського адміністратора, відкриття реєстрації пожвавить місцевий ринок доменних імен, на якому зараз працюють 34 реєстратора. На даний момент в сербському домені .RS нараховується 67 тисяч імен, причому реєструються як домени другого, так і третього рівня в публічних піддоменах edu.rs, org.rs, co.rs, in.rs, ac.rs і gov.rs . Аналогічні публічні домени будуть створені і у новому домені.

Представники Казахстану також очікують пожвавлення на доменному ринку своєї країни. Під час конференції вони приймали привітання: IDN .КАЗ був делегований всього кілька днів тому. Президент Казахстанської асоціації IT-компаній Нурлан Ісин очікує, що перші доменні імена в новому домені з'являться вже до кінця поточного року. Зараз у домені. KZ працює 12 акредитованих реєстраторів та зареєстровано 62 тис. доменних імен.

Якщо у сербському та казахстанському доменах очікується зростання підключень, то в російському домені .РФ - зменшення чисельності доменів. Відкрита реєстрація імен в. РФ розпочалася в листопаді минулого року. Тоді багато хто поспішив зареєструвати кириличне ім'я про запас, з розрахунку на майбутнє. Однак дехто так і не використовує зареєстроване доменне ім'я і, ймовірно, після закінчення року не продовжуватиме реєстрацію. Керівник російського Координаційного центру (домени. RU і. РФ) Андрій Колесников вважає, що кількість доменів в. РФ зменшиться на 10 - 15%. Сьогодні в. РФ налічується майже 900 тис. доменних імен.

Новий Вавилон

Нови сад, 2011-09-14

На думку Світлани Ткаченко,керівника департаменту розробки та експлуатації українського ТОВ "Хостмайстер" (обслуговує домен. UA), відкриття домену .РФ стало своєрідним поштовхом для реєстрації IDNs в. com.ua і в kiev.ua. На даний момент таких доменів налічується більше десяти тисяч (7% від загальної кількості в домені Києва і 4% в домені com.ua), причому вони досить часто використовуються в рекламних кампаніях. Якщо спочатку реєстрація IDNs проводилася лише у двох публічних доменах, то зараз - вже в половині (всього в. UA понад півсотні публічних доменів).

Світлана акцентувала увагу присутніх на проблемі використання апострофа в кириличних доменах в .UA. Річ у тому, що в українській мові апостроф фактично є буквою, хоча формально до складу алфавіту не входить. Тобто, без цієї букви неможливо написати такі слова, як м'ясо, п'ять, об'єднання. Проте, спроби українських фахівців привернути увагу міжнародного співтовариства на цю проблему не отримують належної підтримки. Можливо, це пояснюється тим, що в інших мовах апостроф - це або знак пунктуації, або символ пропущених букв. Під час дискусії адміністратор домену. UA Дмитро Кохманюк висловив готовність надати українським користувачам можливість використання апострофа в домені .UA. За його словами, в найближчий час це питання буде винесено на розгляд робочої групи з реорганізації домену.

В цілому, тема IDNs була основною на конференції. При цьому було очевидно, що тим, хто звик до латиниці, складно зрозуміти бажання людей, рідним алфавітом яких виступає кирилиця. Про це свідчить одна з доповідей, під час якої спікер для демонстрації кирилиці використав грецькі символи.

Дехто з учасників навіть висловлював думку, що в прагненні ввести домени, записані національними символами, проявляється схильність до ізоляції. Адже ця інформація буде недоступною для жителів інших країн. Під час дискусії з цього приводу Андрій Колесников сказав, що "Інтернет давно розділений на мовні групи. Додавання національних доменів не погіршує ситуацію". Представники української делегації підтримали російського колегу: всі користувачі Інтернету мають право спілкуватися зручною і зрозумілою для них мовою - це стосується в тому числі і доменних імен, де розташовані сайти, які їх цікавлять. "Світ стає мультимовним, і латиницею неможливо охопити культуру мови", - заявив Дмитро Кохманюк.

Реформи заради порядку

Нови сад, 2011-09-14

Одночасно з відкриттям конференції розпочалося громадське обговорення нових правил в російських доменах. RU і. РФ. Директор Координаційного центру пояснив, що мета нових документів полягає у прописані у більш чіткій формі статусу усіх учасників доменного ринку Росії, а також в уніфікації процедури реєстрації доменних імен у двох російських доменах.

Крім того, за словами Колесникова, одна з головних задач реформ - це збільшення чисельності реєстраторів. Сьогодні у домені .RU акредитовано 24 реєстратора, а в .РФ - 21. З цією метою в Росії планують реалізувати спеціальний проект, названий "віртуальний реєстратор". Його суть полягає у тому, що реєстратор повинен володіти власною технічною інфраструктурою обслуговування доменних імен. "Віртуал" матиме можливість отримати цю інфраструктуру в оренду, вартістю всього 3 російських рубля за кожну операцію з реєстром. При цьому інші розцінки як для реальних, так і віртуальних учасників ринку будуть однаковими, наприклад реєстрація домену оцінюється в 70 рублів. Таким чином, нові реєстратори будуть позбавлені технічних проблем і зможуть зосередитися на маркетингу.

Однак, реєстратори не дуже задоволені створенням "віртуальних" колег і вказують на те, що без технічної складової неможливо отримати відповідну державну ліцензію. Втім, керівника Координаційного центру це не бентежить.

Тетяна Форсюк, керівник департаменту обслуговування клієнтів ТОВ "Хостмайстер" у своїй доповіді зазначила, що подібну реорганізацію трохи раніше було розпочато і в Україні. При цьому вона зауважила, що в нашій країні немає необхідності збільшувати кількість реєстраторів, оскільки їх і так близько трьохсот. А от інші цілі реформ збігаються: в Україні також існує необхідність більш чіткого визначення статусу всіх учасників доменного ринку та уніфікації правил у всіх публічних доменах.

Ще трохи нових доменів

Проаналізувавши ситуацію з новими IDNs, учасники конференції спробували оцінити наслідки ініціативи New gTLD: це - загроза для існуючих адміністраторів або ж нові можливості щодо розширення бізнесу. Якщо, згідно з даними ICANN, зараз організація розглядає заявки від 28 країн на делегування 38 IDNs, то кількість нових gTLDs, очевидно, буде в кілька разів більшою. Експерти вважають, що їх чисельність становитиме не менше 250, і вони, можливо, розпочнуть роботу вже через два роки.

Лоїк Дамілавіль, представник компанії AFNIC (адміністратор доменів. FR і. RE), вважає, що нові домени збільшать конкуренцію, при цьому з'являться нові ринкові ніші. Багато адміністраторів мають намір обслуговувати нові домени, сподіваючись таким чином збільшити свої доходи.

Про роботу нових доменів, неорієнтованих на користувачів конкретної країни, можна судити по домену Чорногорії .ME. Представник адміністратора цього домену Наташа Джуканович каже, що "незважаючи на те, що нам всього три роки, ми вже делегували 550 тис. імен'.

Ось тільки з цієї кількості лише 3,5% належать жителям Чорногорії. Інші ж - людям з усього світу, які бажають отримати домен прізвище.me. Чи варто говорити, що в домені вже використовуються всі імена, які у той чи інший спосіб пов'язані зі займенником me (я, мені - у перекладі з англійської). До таких належить, наприклад, сервіс about.me (про мене).

Можливо, успіх домену .ME (півмільйона користувачів за три роки) зможуть повторити й інші нові домени. Втім, домен .MOSCOW/.МОСКВА має намір набрати таку кількість користувачів вже в перший рік роботи, - сказав генеральний директор RU-CENTER і голова Фонду сприяння розвитку технологій Олександр Панов. Ці цифри можуть стати реальними завдяки патріотизму москвичів і підтримки міської влади.

Міжнародна конференція адміністраторів і реєстраторів доменів країн Східної, Центральної Європи та країн СНД проводиться в четвертий раз. Учасники конференції мають можливість поділитися досвідом, зрозуміти світові тенденції доменного ринку і перспективи його розвитку. У заході взяли участь більше сотні учасників з трьох десятків країн. Вперше на конференції Україна була представлена такою великою делегацією: крім компанії "Хостмайстер" - технічного спонсору заходу, нашу країну також представляли компанії DRS.UA, Український мережевий інформаційний центр, а також адміністратори домену org.ua і регіональних доменів Києва та Харкова.

0,355160 sec